Автор: о. Александър Лашков
(10-та Неделя след Неделя подир Въздвижение)
На младини започнах работа като учител по музика в Пирдопската гимназия. Там работих шест години и се преместих в София. Станах учител в Техникума по месопромишленост. Още първата година създадох няколко състава: хор, духов оркестър, ансамбъл (хор и оркестър), певческа група за народни песни и естраден оркестър. И в Пирдоп, където ръководех няколко самодейни състава, и тук, в София, мечтата ми беше да бъда не учител по музика, а диригент. (Всъщност това беше моя мечта още от детинство). Искаше ми се да ръководя един първокласен музикален състав, с който „да правя” сериозна, „истинска” музика.
В края на първата година в Техникума, след годишния концерт при мен дойдоха две приветливи госпожи (тогава бяха другарки) и се представиха като служителки в Районния отдел „Просвета”. Те ми разказаха, че към отдела има представителен детско-юношески духов оркестър, който набира оркестранти от всички училища в района – най-добрите и най-музикалните деца. Този оркестър се финансира от Районния съвет и неговият диригент е на щат към Съвета. Оркестърът се казва „Ботева чета”, защото оркестрантите са облечени в четнически униформи (като тези на гвардейците). И тъй като диригентът на оркестъра е престарял и тежко болен, бих ли желал – завършиха разказа си госпожите – да заема неговото място.
Бях колкото изненадан, толкова и зарадван. Не съм роден в София, не живеех в този район и не знаех, че има такъв оркестър. Но точно това беше, както споменах, моята дългогодишна мечта. Изобщо не съм очаквал, не бях си и помислял дори, че тя ще се осъществи така неочаквано и толкова щастливо.
За нас, вярващите, молитвата е насъщна духовна храна. От опит знаем, че Бог твърде често откликва на молитвите ни и ни дарява исканите блага. Ако Го молим обаче за неща, които не са ни нужни или няма да са ни полезни в този момент, Бог не изпълнява исканията ни. Но ние, също от собствен опит, познаваме и трета възможност: когато най-неочаквано, без да сме се молили точно за него, Бог ни дарява някое благо. То ни спохожда така внезапно, че ние го определяме като „дойде ни изневиделица” или „падна ни от небето”. Вторият израз, впрочем, е удивително точен – и буквално, и преносно.
Днешното литургийно евангелско четиво (Лука 13:10-17) ни разказва за поредното изцеление, извършено от Господ Иисус -този път на една прегърбена жена. Спасителят я видял в синагогата, повикал я и я излекувал. Долавяте ли, че тук има нещо необичайно? Видял я, повикал я и я излекувал. Обикновено Христос изцерява по молбите и според вярата на близките или приятелите на болните – когато тези близки или приятели помолят Христос да дойде при страдащите или донасят самите страдащи при Него. Най-често Христос лекува болестите и дарява здраве по молба и според вярата на самите болни. А при това изцеление, описано от св. евангелист Лука в тринадесета глава (както и при изцелението на 38 годишния паралитик-Йоан 5:1-14), Христос не чака да Го молят, а щом забелязва превитата на две жена, страдаща от осемнадесет години, Сам я вика и я изцелява.
Това изцеление е красноречив пример за промислителната Божия грижа за нас – Неговите непокорни земни чада. Едва ли има човек, особено между тези с по-богат житейски опит, който да не е имал подобен случай в живота си – като този например, с който започнах проповедта си. Когато ние сме мечтали за нещо, борили сме се за тази мечта, но поради непреодолими трудности сме се отказали от нея. Минават години и в момент, когато ние почти сме се простили с мечтата си, Бог изведнъж, сякаш по чудо, ни помага да я осъществим. Друг път Бог най-неочаквано „ще ни повика” и ще ни дари нещо, от което наистина много се нуждаем, но не сме и помисляли, че можем да го имаме.
Като просветени християни трябва да знаем, че в такива случаи не става дума за шанс, сполука или късмет* . Бог внимателно и бащински „следи” съдбата на всеки човек. И както отказва да ни даде нещо, което не би ни било нужно или полезно в даден момент, колкото и да му се молим, така Той неочаквано ни дарява с блага и възможности, за които не сме се молили. Защото вселюбещият и премъдър Бог по-добре от нас знае какво, кога и как да ни даде.
Като живеем с тази вяра и с това упование, нека да въздаваме благодарността си не на слепия късмет или на някакъв шанс, както правят езичниците и суеверните безбожници, а на единствения Подател на всички блага, добрини и възможности-нашия Небесен Отец.
/4 декември 2005 г./
*шансът, сполуката или късметът не са нищо друго освен Божия намеса
http: alashkov.wordpress.com