Автор: архим. Павел Пападопулос
Истина е, че светостта ни се струва нещо далечно, нещо чуждо. Навярно това е оправдано, защото Христос е Големият Чужденец в нашия живот. Светостта не е състояние за малцина, за избрани, за някои митични герои, които живеят в пустини и пещери. Защо? Защото Христос е за всички. Много точно казва един старец: „в православното Предание не съществуват раздвоения и разделения на материално и духовно, на практика и теория, на миряни и монаси. Или имаш Божията благодат и имаш всичко наедно, или я нямаш и се намираш изцяло в мрак”. Не само монасите и свещениците имат „отговорност” да получат благодатта. Това е „право” на всеки, който иска да живее за Истината. За съжаление, нас ни научиха, че в Църквата е тясно. Те обаче не са прави. В Църквата съществува невероятен простор за всички, които искат да влязат и да станат нови. Съществува място за всички, които искат да „изхвърлят” отровата на своето его и да станат приятели с всички.
Затова ние като една голяма дружина вървим напред. Вървим от страстта към добродетелта. Но не трябва да спираме там. Ние не искаме смъртта да ни намери „добродетелни”. Искаме нещо друго. По-дълбоко. По-велико. И най-великото е най-малкото. Най-великото е да постигнем смирение. В тази майка на благодатта, която кара човека да побеждава смъртта докато още се движи в плът и кости. Тогава той разбира, че всички неща са нищожни, безуханни, безцветни, безвкусни пред божественото изкуство, което е съзрял.
Църквата не е това, което навярно си мислим. Защото някои се опитват да ни освободят от болести, които не сме прекарали. И ни разболяват с техните лечения. И ни объркват с техните решения. Да влезеш в Църквата не означава да се затвориш някъде, а да възлезеш. Къде? На височината на кръстната любов. Това е Църквата: всеобщо побратимяване, една реалност, която съществува вечно, която прощава без разлика и вежливо приканва: „който иска… ”. Църквата не означава насилие, а мълчание през вековете, тиха революция, която стига до жертвата, до безславие, до крайно смирение. Църквата, това е Христос.
превод: Константин Константинов